Studia na kierunku Psychologia w Gdańsku
Opis kierunku
Studia na kierunku psychologia to nie bułka z masłem. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków i zawsze staruje na niego najwięcej chętnych. Wbrew pozorom nie jest łatwo dostać i utrzymać się na studiach. Poznawanie psychiki ludzkiej i wpływu środowiska i innych odziaływań to wciągające lecz trudne zadanie. Przedmioty, które znajdują się w planie studiów będą różnić się w zależności od specjalizacji. Można wybierać spośród: neuropsychologii, psychologii klinicznej, psychologii dzieci i młodzieży czy psychologii biznesu.
Liczba uczelni
Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny to dwie uczelnie publiczne kształcące na kierunku psychologia. Wysokie pozycje w rankingach notuje Uniwersytet SWPS czy Wyższa Szkoła Bankowa. Psychologią można również studiować na Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej czy Wyższej Szkole Bezpieczeństwa.
Tryby Studiowania
Na Uniwersytecie Gdańskiem oferowane są bezpłatne studia dzienne oraz niestacjonarne zaoczne, za które należy uiścić opłatę semestralną lub ratalną. GUMed umożliwia studia na niestacjonarne wieczorowe.
Ceny
Studia zaoczne na Uniwersytecie Gdańskim kosztują 2 600 złotych za semestr. Kosztowana jest natomiast nauka na studiach niestacjonarnych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Opłata semestralna wynosi tu 7 000.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.
Zasady rekrutacji UG
Predyspozycje do studiowania psychologii
Studia psychologiczne od co najmniej kilkunastu lat są w czołówce, jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce. Najbardziej oblegane są najlepsze publiczne uczelnie, jednak psychologię można również studiować na uczelniach prywatnych. Jest to kierunek bardzo przyszłościowy i dające wiele możliwości zatrudnienia, warto jednak pamiętać, że aby go studiować i być później dobrym psychologiem, trzeba mieć ku niemu odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim, studenci psychologii powinni mieć humanistyczne umysły, być zainteresowani naukami społecznymi, biologicznymi, ale też przyda się brak problemów z matematyką. Dziedziny takie jak logika czy statystyka są bowiem na tych studiach niezbędne.
Studenci psychologii, którzy swoją przyszłość wiążą z zawodem psychologa powinni mieć również odpowiednie cechy charakteru – być otwarci na nowe kontakty z ludźmi, komunikatywni, wzbudzający zaufanie, empatyczni. Przyszli psycholodzy powinni umieć słuchać ludzi, wyciągać wnioski, analizować dane i fakty, a także umieć pracować pod presją czasu czy w stresujących warunkach. Odporność psychiczna i umiejętność skutecznego radzenia sobie ze stresem są w zawodzie psychologa niezwykle ważne i zapobiegają w przyszłości wypaleniu zawodowemu. Dobry psycholog powinien być oczytany, mieć znajomość nowych trendów w swojej dziedzinie, a także nieustannie dokształcać się w wybranej przez siebie specjalizacji. Ukończenie studiów jest bowiem dopiero pierwszym krokiem na drodze do bycia specjalistą w konkretnej dziedzinie.
Perspektywy pracy po studiach psychologicznych w Gdańsku
Absolwenci kierunku psychologia mają szerokie możliwości zawodowe, szczególnie w Gdańsku, który jest dużym miastem pełnym perspektyw dla młodych, wykształconych ludzi. Po studiach psychologicznych można pracować przede wszystkim w szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach psychologicznych i pedagogicznych, ośrodkach terapeutycznych oraz w innych miejscach zajmujących się profesjonalną pomocą psychologiczną. Doświadczeni i kompetentni psycholodzy mogą również zakładać i prowadzić własne praktyki zajmujące się terapią pacjentów. Psycholodzy świetnie również sprawdzają się w branży szkoleniowej, są świetnymi trenerami motywacyjnymi, coachami czy szkoleniowcami zajmującymi się szkoleniami pracowników czy osób poszukujących konkretnych umiejętności.
Dobry psycholog znajdzie w Gdańsku pracę także w szeroko pojętym biznesie. Psycholodzy świetnie sprawdzają się na stanowiskach związanych z negocjacjami, w branży zarządzania zasobami ludzkimi, a także wszędzie tam, gdzie potrzebne są konkretne umiejętności w komunikacji z klientami czy kontrahentami. Wiele firm potrzebuje doświadczonych psychologów, którzy będą zajmować się kierowaniem zespołem lub rozmowami z klientami. Absolwenci psychologii powinni jednak zadbać o swój dalszy rozwój zawodowy i podnoszenie kompetencji oraz kwalifikacji. Samo ukończenie studiów psychologicznych to dopiero początek drogi zawodowej. Na dalszym etapie warto wybierać dobre szkolenia, kursy, studia podyplomowe czy inne możliwości dokształcania się i zdobywania konkretnej wiedzy w danej specjalizacji.
Sprawdź także oferty 2 uczelni na studia na kierunku socjologia w gdańsku
Data publikacji: 03-09-2019