Architektura w Gdańsku
Od zawsze marzysz by zostać architektem? Uczęszczasz na specjalne kursy przygotowawcze z rysunku architektonicznego? Albo po prostu właśnie zdałeś sobie sprawę, że chciałbyś studiować architekturę w Gdańsku? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten tekst jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz między innymi informacje na temat tego, jakie możliwości da Ci ukończenie architektury oraz jakie atrakcje czekają na Ciebie w Gdańsku.
Architektura to wymarzony kierunek dla wielu licealistów i uczniów techników. Ale jest to też kierunek dla osób, które mają specjalne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Uzdolnienia te są sprawdzane na egzaminach wstępnych na architekturę. Dlatego tak wielu uczniów szkół średnich już w pierwszej klasie zaczyna uczęszczać na specjalistyczne kursy przygotowawcze.
Architektura to studia dla osób o uzdolnieniach technicznych, manualnych, artystycznych, a także o wyczuciu społecznym i wiedzy z zakresu niektórych dziedzin humanistyki, takich jak historia czy historia sztuki.
Uczelnie w Gdańsku, na których możesz studiować architekturę
Studia nad architekturą w Gdańsku można podjąć na trzech uczelniach, w tym na jednej prywatnej.
→ Politechnika Gdańska, Wydział Architektury, ul. Gabriela Narutowicza 11/12
Na Politechnice Gdańskiej można podjąć studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie), jak i II stopnia (magisterskie) na dwóch kierunkach:
• architektura,
• gospodarka przestrzenna.
→ Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Architektury i Wzornictwa, ul. Targ Węglowy 6
Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku możemy podjąć studia stacjonarne I i II stopnia na kierunku architektura wnętrz. W ofercie Wydziału znajdziemy też projektowanie w krajobrazie kulturowym.
→ Gdańska Szkoła Wyższa, ul. Wydmy 3
W Gdańskiej Szkole Wyższej możemy studiować architekturę krajobrazu. W ramach tego kierunku uczelnia oferuje specjalność inżynieria krajobrazu. W ofercie znajdziemy ponadto studia nad gospodarką przestrzenną z takimi specjalnościami, jak: urbanistyka oraz gospodarka nieruchomościami. Oba kierunki dotyczą studiów I stopnia (inżynierskich), stacjonarnych (dziennych) i niestacjonarnych (weekendowych).
Jaki zawód można wykonywać, będąc absolwentem architektury?
Tu odpowiedź jest prosta: po ukończeniu architektury zostajesz architektem. Możesz więc pracować jako architekt i urbanista zarówno dla prywatnych inwestorów, biur architektonicznych, jak i pracować w korporacjach oraz w organizacjach państwowych zajmujących się planowaniem i urbanistyką.
Jako absolwent architektury masz również perspektywę założenia własnej działalności gospodarczej – swojego biura projektowego. Dodatkowo, możesz także zająć się projektowaniem wnętrz. Oczywiście pamiętaj, by wciąż się doszkalać, rozwijać i poznawać nowe programy – narzędzia projektowania.
Gdańskie atrakcje dla studentów
Studia w Gdańsku to prawdziwa przygoda! W tym mieście czekają na Ciebie niezliczone atrakcje, nie tylko związane z zabytkową tkanką miejską, ale też z kulturą i jej rozwojem. Dodatkowo, studenci architektury mogą tam podziwiać najnowsze realizacje ważnych obiektów architektonicznych, takich jak na przykład Europejskie Centrum Kultury. Imprezować możesz oczywiście w Gdańsku, ale nie tylko. Niezwykle blisko leży Sopot, do którego dojedziesz SKMką – Szybką Koleją Miejską. Tam, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, czyli na słynnym Monciaku, będziesz się bawić aż do białego rana.
Wynajem mieszkań w Gdańsku nie jest najdroższy. Jednakże gród nad Motławą to także nie najtańsze z miast akademickich. Za wynajem kawalerki w Brzeźnie (dzielnicy Gdańska), zapłacimy ok. 800 zł, zaś najdrożej będzie w Śródmieściu, gdzie wynajem mieszkania jednopokojowego wyniesie ok. 1200 zł miesięcznie. Niemniej Gdańsk jest miastem funkcjonującym w aglomeracji, stąd też polecamy również poszukiwanie mieszkań w Gdyni czy Sopocie.
Lektura branżowa
Nie możesz już doczekać się rozpoczęcia studiów architektonicznych? Masz ochotę wdrożyć się w tryb studiowania? Polecamy Ci książkę Wilfrieda Kocha „Style w architekturze. Arcydzieła budownictwa europejskiego od antyku po czasy współczesne”. To doskonałe kompendium podręcznej wiedzy, które przyda się przy egzaminach z historii architektury i urbanistyki.
Autor: Joanna Stasiak
Data publikacji: 02-11-2016