Szkoły wyższe z kierunkiem Fizjoterapia w Gdańsku
Opis kierunku
Fizjoterapia to jeden z kierunków medycznych bardzo popularny wśród kandydatów na studia. Obok kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa jest to najczęściej wybierany kierunek przez maturzystów.
Szukasz uczelni w Trójmieście? Sprawdź Studia Gdańsk
Liczba uczelni
Fizjoterapię oferują dwie publiczne uczelnie w Trójmieście. Są to Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Nie są to jedyne uczelnie, które kształcą na kierunku fizjoterapia. Prywatne szkoły wyższe m.in. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni czy Wyższa Szkoła Zdrowia także prowadzą studia na tym kierunku.
Gdański Uniwersytet Medyczny
Studia na kierunku fizjoterapia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym to jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Kierunek kształci doświadczonych fizjoterapeutów, których zadaniem jest leczenie bądź łagodzenie skutków choroby, przywracanie sprawności po urazach i wypadkach oraz dbanie o dobrą kondycję pacjentów na różnych etapach życia. Kształcenie na kierunku fizjoterapia polega na zdobywaniu wiedzy, umiejętności, a także kompetencji społecznych, które są niezbędne do udzielania profesjonalnych świadczeń zdrowotnych. W programie studiów znajdują się przedmioty podstawowe, kierunkowe oraz kliniczne, między innymi anatomia, biochemia, fizjoterapia ogólna, kinezyterapia, masaż leczniczy, terapia manualna, fizjoterapia w ortopedii, neurologii, onkologii czy chorobach wewnętrznych.
Studenci fizjoterapii poza zajęciami obowiązkowymi mogą korzystać z wielu dodatkowych szkoleń i kursów, na których można pogłębiać specjalizację w konkretnej dziedzinie. W trakcie studiów duży nacisk kładzie się na praktyczną naukę w trakcie ćwiczeń, warsztatów, laboratoriów, a także praktyk i stażów zawodowych w szpitalach czy ośrodkach zdrowia. Studenci mają możliwość korzystania z nowoczesnej bazy dydaktycznej Gdańskiego Uniwersytetu medycznego oraz kształcenia się pod okiem wykwalifikowanych pracowników naukowych. Po ukończeniu studiów absolwenci kierunku fizjoterapia są profesjonalistami w swojej dziedzinie i mogą podejmować zatrudnienie publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w wielu podmiotach gospodarczych prowadzących działalność prozdrowotną.
Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku
Studia na kierunku fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku to pięcioletnie studia magisterskie, które przygotowują studentów do pracy w zakresie terapii oraz profilaktyki, prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych oraz fizjoterapeutycznych w zakresie schorzeń narządów wewnętrznych oraz dysfunkcji narządu ruchu. Program pięcioletnich studiów jest tak skonstruowany, aby studenci na początku poznali wiedzę ogólną i kierunkową, a następnie specjalistyczną i kliniczną. W czasie kształcenia nie brakuje takich przedmiotów, jak biologia, anatomia człowieka, biochemia, masaż leczniczy, kinezyterapia, fizjoterapia ogólna oraz specjalistyczna w ortopedii, neurologii czy onkologii.
Program studiów na kierunku fizjoterapia jest przygotowany w taki sposób, aby umiejętnie łączył w sobie wiedzę teoretyczną z nauką praktycznych umiejętności. Studenci często więc uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych, ćwiczeniach, warsztatach, a także wielu dodatkowych kursach i szkoleniach, dzięki którym mogą pogłębiać swoje umiejętności i wiedzę w interesującej ich dziedzinie. Do dyspozycji studentów jest nowoczesna i świetnie przygotowana baza dydaktyczna, zajęcia praktyczne i przedmioty kliniczne odbywają się natomiast w ośrodkach zdrowia ściśle współpracujących z uczelnią. Absolwenci fizjoterapii są kompleksowo przygotowanymi profesjonalistami, gotowymi do wykonywania wyuczonego zawodu w publicznych oraz prywatnych zakładach opieki zdrowotnej.
Tryby Studiowania
Obecnie studia na kierunku fizjoterapia prowadzone są jako 5 letnie jednolite studia magisterskie. Dla osób, które ukończyły studia licencjackie oferowane są jeszcze 2 letnie uzupełniające studia magisterskie. W tej chwili na publicznych uczelniach niestacjonarnie fizjoterapią można studiować na AWFie i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Ceny
Fizjoterapia na GUMed oferowana jest w formie zaocznej jedynie jako studia II stopnia. Opłata semestralna to 4 000 złotych. Akademia Wychowania Fizycznego również prowadzi studia niestacjonarne II stopnia. Koszt semestru to 3 800 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
Poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji na studia stacjonarne wszystkich uczelni publicznych oferujących kierunek fizjoterapia.
Zasady rekrutacji Uniwersytet Gdański
Zasady rekrutacji Akademia Wychowania Fizycznego
Perspektywy pracy
Po ukończeniu studiów absolwent może zacząć pracę w ośrodkach zdrowia czy szpitalach jako rehabilitant. Może również założyć własną działalność w tym zakresie i świadczyć usługi dla osób prywatnych odpłatnie. Prowadzić można również zajęcia usprawniające np. korektywę w szkołach i przedszkolach. Praca czeka również w klubach sportowych czy podczas różnego rodzaju imprez promujących zdrowie.
To nie jest kierunek dla Ciebie? Sprawdź Pielęgniarstwo Gdańsk
Data publikacji: 09-07-2019