Znajdź swoje wymarzone studia w Gdańsku

Czego nie wolno po operacji zaćmy?

Czego nie wolno po operacji zaćmy?

Zaćma jest często występującą dolegliwością, zwłaszcza u osób starszych. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja, polegająca na usunięciu twardej, zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, syntetyczną. Fakoemulsyfikacja, bo tak nazywa się ta procedura, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. Z tego względu lekarze mają duże doświadczenie w jego przeprowadzaniu. Nie można jednak ignorować pooperacyjnych wytycznych!

Tuż po zabiegu usunięcia zaćmyZalecenia lekarskie da się podzielić na obowiązujące zaraz po zabiegu oraz aktualne w kolejnych tygodniach rekonwalescencji.

W trakcie pierwszej doby po operacji zaćmy staramy się chronić oko przed czynnikami zewnętrznymi i  nie przemęczać go, nie narażać na zmiany ciśnienia. Dlatego wskazane jest, aby przyjechać na operację z bliską osobą, która usiądzie za kierownicą samochodu w drodze powrotnej. Przez pierwsze 24 godziny lepiej jest nie zdejmować opatrunku.

Współpraca z lekarzemPamiętajmy o regularnym stosowaniu przepisanych przez lekarza kropli i innych lekarstw, oraz o  pierwszej wizycie kontrolnej. Ma ona miejsce zazwyczaj następnego dnia. Jeśli wszystko jest w  porządku, kolejne dni będą coraz łatwiejsze: zacznie mijać uczucie ciała obcego pod powieką, oczy poradzą sobie z przeczytaniem fragmentu książki czy obejrzeniem odcinka serialu. Z drugiej strony, zaczną pojawiać się pytania i wątpliwości. Jak umyć głowę? Czy można spać na boku po stronie operowanego oka? Co zrobić, jeśli oko swędzi? Kiedy można wrócić do pracy?

Mycie twarzy i włosówPrzy myciu głowy i innych zabiegach higienicznych należy zachować ostrożność. Chodzi o to, aby do oka nie dostała się woda ani mydło czy szampon. Mogą one podrażnić oko oraz wprowadzić do niego bakterie. Dla bezpieczeństwa warto zakryć oko opatrunkiem, a przy myciu odchylić głowę do tyłu. Przyda się przy tym pomoc bliskiej osoby.

Nocna regeneracjaSen jest bardzo ważny w procesie dochodzenia do zdrowia. Ale jak spać z obolałą, niedawno zoperowaną gałką oczną? Ostrożność jest wskazana, mamy poza tym kilka wygodnych sennych pozycji do wyboru. Nie ma przeciwwskazań do spania na plecach oraz na boku po stronie nieoperowanego oka.

Irytujące dolegliwościJeśli oko swędzi, najprawdopodobniej oznacza to, że się goi – zwłaszcza, gdy denerwujące uczucie nie nasila się. Pod żadnym pozorem nie pocieramy go, nie trzemy! Pomóc może delikatne przepłukanie gałki ocznej solą fizjologiczną. W razie wątpliwości sugerujemy kontakt z lekarzem.

Aktywność zawodowaPowrót do pracy jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od wielu czynników, takich jak tempo gojenia się rogówki po operacji, ogólny stan zdrowia, rodzaj wykonywanego zajęcia. Można przyjąć, że pacjent wróci najwcześniej do pracy biurowej – mniej więcej po tygodniu od zabiegu usunięcia zaćmy, nieco dłużej będzie czekać pracownik fizyczny (zwłaszcza ten pracujący w zadymionym lub zapylonym pomieszczeniu), a najdłuższe L4 będzie miał zawodowy kierowca, który w swoim fachu potrzebuje w pełni sprawnych oczu. Decydujący głos ma tak czy inaczej lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę przede wszystkim dobro pacjenta.

Więcej informacji o zaleceniach po operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/312-po-operacji-zacmy-poradnik-czego-nie-wolno-co-i-kiedy-mozna

Data publikacji: 02-10-2023

Aktualności z Gdańska